Dezynfekcja i sterylizacja w salonie kosmetycznym
Dezynfekcja i sterylizacja w salonie kosmetycznym

Dzisiejszy wpis chcielibyśmy poświęcić dwóm najważniejszym procesom, które są przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych, studiach tatuażu oraz salonach fryzjerskich, czyli dezynfekcji i sterylizacji narzędzi i powierzchni oraz antyseptyki, czyli dezynfekcji skóry. Postaramy się przybliżyć i wyjaśnić różnice pomiędzy procesem dezynfekcji, a procesem sterylizacji. 

Przestrzeganie przepisów BHP w gabinetach kosmetycznych oraz studiach tatuażu podczas wykonywania zabiegów jest niezwykle ważne zarówno dla bezpieczeństwa klientów jak i pracowników. Dezynfekcja pozwala na usunięcie drobnoustrojów i dokładne oczyszczenie narzędzi i powierzchni użytkowych w gabniecie kosmetycznym oraz studiach tatuażu. Środki do dezynfekcji niszczą formy wegetatywne mikroorganizmów. Poprawne przeprowadzenie procesu dezynfekcji eliminuje ryzyko zakażeń spowodowanych przez drobnoustroje i mikroorganizmy. Aby proces był skuteczny środki do dezynfekcji muszą mieć odpowiednie stężenie oraz powinny być stosowane zgodnie z przeznaczeniem. Powierzchnie należy również zabezpieczać artykułami jednorazowymi takimi jak podkłady kosmetyczne, serwety oraz prześcieradła.

Antyseptyka polega na dokładnym odkażeniu i dezynfekcji skóry. Niszczy drobnoustroje i mikroorganizmy, jest niezwykle ważna w gabinetach kosmetycznych i studiach tatuażu. Substancje chemiczne zawarte w środkach antyseptycznych dezynfekują skórę, eliminując ryzyko zakażeń i przenoszenia drobnoustrojów. Najbardziej narażone na przenoszenie infekcji są nasze dłonie, którymi wykonujemy zabiegi kosmetyczne. Ważne jest aby dezynfekować dłonie zarówno swoje jak i klienta przed przystąpieniem do zabiegu oraz po jego zakończeniu, polecamy stosować w tym celu środki do dezynfekcji, a w trakcie przeprowadzania zabiegów należy zawsze stosować rękawiczki jednoazowe. Ważna jest również wstępna dezynfekcja narzędzi bezposrednio po zabiegu oraz dezynfekcja pwoierzchni zabiegowej i wymiana wszystkich artykułów jednorazowych na miesjcu pracy.

Przeprowadzenie procesu sterylizacji narzędzi pozwala w 100% na weliminowanie form przetrwalnikowych mikroorganizmów i drobnoustrojów, więc jest dopełnieniem procesu dezynfekcji. Pozwala w pełni wyeliminować ryzyko zakażenia oraz przenoszenie się różnych form mikroorganizmów. Jałowe narzędzia zapewniają bezpieczeństwo dla Klientów i pracowników, a także gwarantują komfort pracy.

Wybierając preparaty do salonu należy zwrócić szczególną uwagę na ich przeznaczenie, każdy jest po pierwsze dedykowany do innych czynności i powierzchni, po drugie ma inne spektrum działania. Bliżej o poszczególnych procesach oraz przeznaczeniu środków, jakie możecie zakupić w naszej hurtowni w kolejnym wpisie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl